Παρουσιάστηκε το πρωί της Πέμπτης 22 Οκτωβρίου η 1η φάσης της έκθεσης της διαδικασίας προέγκρισης του Ειδικού Χωρικού Σχεδίου Δ.Ε Αλικαρνασσού.
Τους βασικούς άξονες της έκθεσης, η οποία συντάχθηκε προκειμένου να εκτιμηθούν οι επιπτώσεις και οι αναπτυξιακές δυνατότητες από την επικείμενη απομάκρυνση του Διεθνούς Αερολιμένα Ν. Καζαντζάκη, ανέπτυξαν οι ς μελετητές που την συνέταξαν, παρουσία του Δημάρχου Ηρακλείου Βασίλη Λαμπρινού, του Βουλευτή ΣΥΡΙΖΑ Νίκου Ηγουμενίδη, στελεχών της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων και εκπροσώπων φορέων του Ηρακλείου.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2020/10/Παρουσίαση75146.jpg)
Θα ακολουθήσει διαβούλευση πάνω στην συγκεκριμένη έκθεση, ώστε να διαμορφωθεί η τελική πρόταση που εν συνεχεία θα κατατεθεί στο Υπουργείο Περιβάλλοντος για να εγκριθεί.
Εδώ μπορείτε να δείτε την έκθεση: